CHÝŠE PASOVSKÉHO

Od historie až po současnost:

                                                                                                                                                                                                               Perokresba © Miroslav Vomáčka

V roce 1895 vznikala myšlenka postavit na Čerchově útulnu. Projekt zdarma vypracoval architekt Vratislav Pasovský. Byla to první útulna Klubu českých turistů v západní části Čech. Na jaře 1896 se začalo se stavbou. Do podzimu bylo hotovo pět místností, chodba, veranda, půda a studený sklep. U chýše se budoval chlév a malé hospodářství pro čerchovského nájemce. V šenkovně se čepoval ležák z koutského pivovaru. Chýše byla 13. června 1897 slavnostně otevřena a pojmenována po tehdejším starostovi KČT Vratislavu Pasovském. První nájemce Štěpán Frey (pouze v letní sezoně). Mezi roky 1883 - 1913 vystoupilo na rozhlednu na Čerchově 459 937 osob, v Pasovského chýši od jejího vybudování bylo prodáno 171 120 sklenic piva, 3677 lahví vína, 10 209 lahví sodové vody a 85 860 dopisnic. Čerchov se stal stále vyhledávanějším cílem turistů. 

 • 13. 6. 1897 - slavnostní otevření Chýše Pasovského. První nájemce Štěpán Frey (pouze v letní sezoně)
 • 1901 - na Čerchově zřízena poštovna
 • 1902 - pro nájemce na Čerchově zakoupena oslice Soňa
 • 10. 3. 1903 - sjezd lesníků Jednoty království českého, postaven lesnický pavilon
 • 1905 - druhý nájemce na Čerchově - Josef Mauer s rodinou (celoročně)
 • leden 1906 - výprava plzenských lyžařů v čele s E. Kabátem, A. Červenkou a Arne Juránkem (viz Juránkova chata na Svarohu) na Čerchov, kde se setkali s nájemcem a lyžařem Josefem Mauerem a to byl moment, kdy se milovníci bílé stopy z Plzeňska definitivně zabydleli na Čerchově a ten se stal centrem a kolébkou lyžování v Českém lese
 • 1922 - nový nájemce na Čerchově Řeháček a Bludný
 • 1. 4. 1926 - nájem nové chaty manželům Konášovým
 • 13. 7. 1926 - kolaudace nové chaty
 • 7. 8. 1927 - otevřena druhá chata na Čerchově
 • 1. 4. 1932 - pronájem chaty na Čerchově Haladovi a Retzekovi
 • 19. 7. 1932 - pronájem chaty manželům Haladovým
 • 1933 - správce Čerchova Václav Rybařík
 • 1938 - rodina Konášova narychlo prchla z Čerchova před ordnery. Před hitlerovským záborem Čerchov bránili příslušníci Stráže obranu státu, avšak marně, příslušník SOS Josef Pavlišta byl zde ordnery zastřelen
 • 1938-45 - Čerchov zabrán hitlerovským Německem. Během války chaty Němcům prodány nebyly, nikdy za okupace se Němci nestali jejich právoplatnými majiteli. Chata na Čerchově se sice později zmocnili násilím, zařízení zničili, inventář rozkradli, ale i tím dosáhli určitého úspěchu. Zaplatili totiž dluh Spořitelně přes 110 000 K, takže chaty byly po válce bez dluhů. Válka zanechala velké škody na čerchovském majetku. Obě chaty byly silně poškozeny, zařízení rozkradeno, věž zásahem granátů byla silně poškozena. Ihned po válce přikročili domažličtí turisté k nejnutnějším opravám. Chaty byly uklizeny, vyčištěny, střecha opravena, věž vyzděna, pokoje vymalovány a opatřeny provizorním nábytkem a lůžkovinami
 • 2. 11. 1945 - získán nový nájemník, lyžařský závodník a hotelový odborník Jiří Volfík
 • 29. 11. 1948 - okresním akčním výborem odvolán nájemce Čerchova Jiří Volfík
 • 15. 2. 1950 - převod majetku na Čerchově Čs. obci sokolské, chaty jsou střeženy příslušníky SNB pohraničního útvaru z Capartic. Turistická chata se nachází v úplně zakázaném pohraničním pásmu, cestovní a turistický ruch v okolí Čerchova je omezen na tolik, že sem přijde jen minimální počet osob. ONV-bezpečnostní referát se uvoluje k tomu, že vydá jistý počet propustek a to jen členům Sokola, kteří budou přímo pověřeni dohledem na chaty. Bude se jednat asi o 10 členů Sokola z Domažlic, kteří jsou zároveň členy lidových milicí. Jiných osob na Čerchov nebude z důvodu státně bezpečnostních připuštěno.
 • 1. 4. 1950 - zřízení výcvikového střediska SNB, zákaz vstupu na Čerchov i do jeho okolí
 • 1958 - prodej majetku na Čerchově ministerstvu obrany ČSR
 • 1989 - zboření Pasovského chýše i druhé chaty Ministerstvem obrany ČR
 • 26. 7. 2021 vzniká myšlenka založení Spolku za obnovu Chýše Pasovského
 • 31. 8. 2021 schůzka zástupců Spolku za obnovu Chýše Pasovského se zástupci ze Svazku obcí, Domažlic a Německa. kde  proběhlo veřejné seznámení s projektem myšlenky na vybudování repliky Chýše Pasovského namísto současné budovy bistra, které již řadu let provozuje pan Lukáš Němeček a jehož novým majitelem je pan Ing. Miloslav Konopík, předseda SZOCHP. 
 • 9/21 - 2/22 intenzivně probíhají jednání s dotčenými orgány o možnosti výstavby repliky Chýše Pasovského.

zdroj Petr Bílek

Děkujeme zastupitelstvu obce Česká Kubice za podporu myšlenky výstavby repliky Chýše Pasovského

Vzhledem k tomu, že se náš Spolek za obnovu Chýše Pasovského zatím nemůže domluvit na společné řeči s čelním představitelem města Domažlice, vyzýváme všechny, komu není vzhled Čerchova lhostejný. Žádáme veřejnost, aby podpořila znovuobnovení Chýše Pasovského a apelovala na město Domažlice, aby otevřelo veřejnosti diskuzi o dalších úpravách na Čerchově tak, aby se stal funkčním a reprezentativním místem pro všechny.


Oblast nedotčené přírody

Klikněte a můžete začít psát. Perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi.

Domov vzácných druhů zvířat

Klikněte a můžete začít psát. Quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci.

Jedinečné chráněné krajinná oblast

Klikněte a můžete začít psát. Labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem ut enim ad minima veniam quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam nisi ut aliquid ex.

Přes 250 kilometrů turistických tras

Klikněte a můžete začít psát. Ex ea commodi consequatur quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur vel illum qui.

SPOLEK ZA OBNOVU CHÝŠE PASOVSKÉHO
 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!